10 z pozoru drobnych rzeczy niezbędnych na Wielkanoc

Ręcznie zdobione jajka wielkanocne zdobione metodą łowickich wycinanek
Zobacz galerię 10 Zdjęć
Czekoladowa pisanka wielkanocna z żurawiną
Serwetki papierowe FOLK - łowickie białe
Jajeczniki w ludowe wzory
Folk jajeczniki z wzorami kaszubskimi, łowickimi, opolskimi i góralskimi
Ręcznie zdobione jajka wielkanocne zdobione metodą łowickich wycinanek
Łowickie ręcznie zdobione jajka wielkanocne
Tradycyjna ręcznie haftowana serwetka do wielkanocnego koszyczka
Tracyjny wiklinowy koszyczek wielkanocny
Ręcznie robione wielkanocne palmy
Zeszyt, podkładk, notes i ołówki w łowickie wzory

Do Wielkanocy pozostał miesiąc. Dla jednych to nadal dużo czasu na przygotowania do świąt, inni już zapewne trą chrzan, wyszukują przepisy na mazurki i liczą ile jajek podczas wielkanocnego śniadania zje sam wujek Heniek. Tak już mamy, że podczas świąt wszystkiego musimy mieć dużo i na zapas. Dlatego też przygotowaliśmy listę drobnych rzeczy bez których nie obejdzie się żadna Wielkanoc, by przy tych wielkich przygotowaniach o drobnostkach też pamiętać.

1. Notes, podkładka i długopis

Lista zadań to dobry początek każdych przygotowań

A gdyby tak zacząć od organizacji? Spisać wszystko co musimy zrobić, kupić i przygotować ? A potem rozdzielić zadania między domowników i tylko wykreślać co już jest zrobione? Wielkanoc to rodzinne święta, zatem przygotowania też powinny być rodzinne. W końcu nic tak nie zbliża jak wspólne mycie okien 😉

2. Palemka Wielkanocna

Tradycyjne łowickie palmy zrobione są z gałązek wierzby oraz kolorowych kwiatów z marszczonej bibuły

Jeszcze zanim przyjdzie nam zasiąść do wielkanocnego stołu nie możemy zapomnieć o Niedzieli Palmowej. Tradycja przynoszenia do kościołów gałązek palmy, wierzby czy też wiązanek suszonych i sztucznych kwiatów kultywowana jest od wielu lat na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Ludowy charakter Niedzieli Palmowej idealnie podkreśli tradycyjna, ręcznie robiona przez twórczynie ludowe palma z kolorowej bibuły i naturalnych gałązek.

3. Koszyczek

Tradycyjny wiklinowy koszyczek wielkanocny idealnie nadaje się do święconki, ale także jako ozdoba wielkanocnego stołu

Kolejną ważną tradycją wielkanocną jest święcenie pokarmów. Nie obejdzie się ono bez koszyczka. Nie zastąpi go nawet najładniejsza, najbardziej ekologiczna torba z Lidla. Musi być tradycyjny, wiklinowy i z serwetką.

4. Serwetka

Haftowana serweta to nieodłączny element koszyczków wielkanocnych

Nieodłączna towarzyszka wielkanocnego koszyczka. Im bardziej tradycyjna tym lepsza. Łowickie twórczynie ludowe haftem płaskim ozdabiają serwetki wielkanocne już od ponad 100 lat. Nie poprzestają jednak tylko na starodawnych wzorach, idąc z duchem czasu, unowocześniają swoje wyroby i znajdują dla nich coraz nowsze zastosowanie, wyznaczając przy tym nowe trendy.

5. Pisanki

Nalepianie to sposób ozdabiania wielkanocnych jajek charakterystycznych dla regionu łowickiego.

Pisanki, kraszanki, drapanki, nalepianki. Z jajek kurzych, gęsich a może drewniane? Konia z rzędem temu kto przynajmniej raz nie dostał od tego nadmiaru kolorów i wzorów lekkiego wielkanocnego zawrotu głowy. Tradycja ozdabiania wielkanocnych jajek sięga w Polsce wielu lat wstecz i w różnych regionach kraju ma swoje charakterystyczne odmiany. Na naszej stronie coś dla siebie znajdą zarówno ci odróżniający pisanki od nalepianek jak i po prostu szukający ładnej ozdoby do wielkanocnego koszyczka.

6. Ugotować jajka

Jajko jest symbolem nowego życia i przezwyciężania śmierci

Rzecz niezbędna dla wszystkich chcących samemu wypróbować różnorodne techniki zdobienia jajek oraz tych przygotowujących menu na świąteczny poranek. Jajko jest nieodłącznym atrybutem wielkanocy. Wierzenia religijne mówią, że jest ono symbolem życia, płodności i przezwyciężenia śmierci. W kulturze ludowej było rodzajem talizmanu zabezpieczającego przed złem i przywołującego powodzenie.

7. Jajeczniki


Folk kieliszek na jajko jest praktycznym naczyniem do degustacji jajek na miękko oraz uroczą ozdobą stołu podczas śniadań Wielkanocnych

Gdy już się te jajka ugotuje trzeba je w czymś na świątecznym stole postawić. Oczywiście można zaserwować rodzinie jajko metodą Kolumba, ale może ona nie prezentować się zbyt elegancko na wielkanocnym stole. Wszystkim lubiącym bardziej tradycyjne rozwiązania polecamy jajeczniki. W 11 wzorach do wyboru.

8. Serwetki papierowe

Kolorowe serwetki w ludowy wzór ubarwią wielkanocną aranżację stołu

Prosta a zarazem efektowna ozdoba każdego wielkanocnego stołu. Papierowa serwetka w ludowy wzór to zarówno idealny dodatek do wiosennej aranżacji jak nawiązanie to ludowych tradycji z których wywodzą się wielkanocne obrzędy.

9. Coś słodkiego

Czekoladowe pisanki to ciekawy pomysł na wielkanocny upominek

Mazurki i wielkanocne baby to już tradycja. Nikt nie odmawia im priorytetowego miejsca na wielkanocnym stole. Jednak czasem warto też wypróbować coś nowego by wraz z domownikami stworzyć własną tradycję. My na taką okazję polecamy ręcznie wykonane pisanki z białej i mlecznej czekolady z dodatkiem orzechów, miodu, malin, porzeczek lub żurawiny. Dla każdego coś dobrego 🙂

10. Odpoczynek

Na koniec warto pamiętać o tym, że święta to tylko dwa dni. Nie dajmy się zwariować przygotowaniom, bo później nie będziemy już mieli siły ani ochoty na świętowanie. Zróbmy tylko to co zdecydowanie niezbędne, drobiazgi zawsze można kupić na folkstar.pl 😉

Jeden komentarz

Dodaj komentarz