Dekoracje na stół wigilijny prosto z wiejskiej chaty

Szopka na stół wigilijny
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Szopka na stół wigilijny
Kubek czarny we wzory łowickie
Kubki w góralskie wzory na stół wigilijny
Łowickie wzory na stół wigilijny - filiżanka i dzbanek
Podkładka na stół we wzory ludowe łowickie
Biały bieżnik w łowickie wzory na stół wigilijny
Obrus biały haftowany na stół wigilijny
Ręcznie malowana bombka we wzory kaszubskie
Ozdoba choinkowa z koronki
Fartuch kuchenny dla ochrony wigilijnej stylizacji
Kolędy zespołu "Mazowsze"

Stół wigilijny w ludowe wzory

Święta tuż, tuż, więc warto zastanowić się, jak w tym roku będzie wyglądał nasz stół wigilijny. Podczas tego jedynego wieczoru w roku stół pełni szczególną rolę, a wszystko, co na nim leży ma swoją określoną funkcję. Jeśli chcesz zaprosić swoich bliskich do wyjątkowej kolacji, postaw na dekoracje w stylu folk: ludowe wzory prosto z wiejskich chat z pewnością sprawią, że Wigilia będzie jeszcze bardziej niezwykła.

Kubek w pudełku w łowickie wzory na bożonarodzeniową kawę

Kubek w ludowe wzory na świąteczną herbatę – idealny na prezent! Fot. Folkstar

Folkowa zastawa stołowa

Kolorowe kwiaty z ludowych zdobień chat i strojów ludowych wprowadzają swojski klimat i nadają przytulności każdemu wnętrzu. Wprowadź je na swój stół wigilijny w postaci kubeczków i filiżanek z tym wzorem. Będą świetnie pasować do białego obrusa i eleganckiej zastawy, ale dopasują się do każdego wystroju wnętrza.

Kubki w góralskie wzory na stół wigilijny

Kubeczki w góralskie kwiaty na stół wigilijny i nie tylko. Fot. Folkstar

Wigilijny kompot z suszonych owoców będzie smakował jeszcze lepiej z kubków z góralskimi różami, a ciepła herbata będzie czekać w dzbanku z łowickim wzorem tuż po kolacji. Taka świąteczna zastawa będzie kojarzyć się z magicznym klimatem świąt przez cały rok.

Łowickie wzory na stół wigilijny - filiżanka i dzbanek

Dzbanek i filiżanki w ludowe wzory sprawdzi się na każdym świątecznym obiedzie. Fot. Folkstar

Kubki w kolorowe kwiaty świetnie nadadzą się również do podania świątecznej kawy czy herbaty. Sprawdzą się doskonale także jako drobny prezent pod choinkę – zapakowane w piękne pudełko będą cieszyć oko przez wiele kolejnych miesięcy.

Podkładka na stół we wzory ludowe łowickie

Podkładka we wzory ludowe ochroni, a zarazem ubogaci wigilijny stół. Fot. Folkstar

Kolor na stole

Na wigilijnym stole obowiązkowo musi pojawić się biały obrus. Folkowego klimatu doda ten z haftowanymi kwiatami łowickimi. Takie tradycyjne tekstylia z pewnością będą pasowały do eleganckiej kolacji, jak i Wigilii o nieco luźniejszym charakterze. Nie zapomnij o sianku, które tradycyjnie ląduje pod obrusem!

Obrus biały haftowany na stół wigilijny

Biały obrus – obowiązkowy na wigilijnym stole! Fot. Folkstar

Jeśli stawiasz na klasyczną biel lub inny jednorodny kolor, możesz dodać do niego bieżniki w łowickie wzory. Wprowadzą one sielski klimat i dopasują się do ludowych bombek na choince. Idealnie na tę okazję sprawdzą się również podkładki pod talerze ze wzorami ludowymi oraz papierowe serwetki np. w góralskie kwiaty.

Biały bieżnik w łowickie wzory na stół wigilijny

Bieżnik w ludowe wzory to idealne rozwiązanie na święta! Fot. Folkstar

Unikalne ozdoby tworzące nastrój

Na stole wigilijnym nie może zabraknąć także innych ozdób. W tym celu najlepiej wykorzystać bombki – te ręcznie malowane będą się pięknie prezentować na stojaczkach lub w stroiku. Jeśli używasz mniejszych bombek, rozłóż je wzdłuż stolika, między daniami i nakryciami dla rodziny: w ten sposób uzyskasz prostą, ale efektowną dekorację. Możesz także postawić na rozsypane na stole konfetti w kształcie gwiazdek: nie zajmie dużo miejsca, a nada uroku wigilijnej kolacji.

Ręcznie malowana bombka we wzory kaszubskie

Szklane bombki w ludowe wzory zrobią wrażenie na wszystkich! Fot. Folkstar

Jeśli stawiasz na niekonwencjonalne rozwiązania, udekoruj przestrzeń nad stolikiem. U sufitu lub u żyrandola zawieś bombki i inne dekoracje świąteczne, takie jak słomiane ozdoby, gwiazdki czy gałązki jodłowe. W ten sposób nawiążesz do dawnej tradycji, jaką było wieszanie podłaźniczki, czyli typowo polskiej odpowiedniczki choinki.

Ozdoba choinkowa z koronki

Delikatne ozdoby z koronki będą pasować zarówno na choinkę, jak i stroik. Fot. Folkstar

Świąteczna atmosfera bez zarzutów

Na cudowną bożonarodzeniową atmosferę składają się nie tylko prezenty, choinka i stół wigilijny. Obowiązkowym elementem są także kolędy – niech tradycyjne pieśni świąteczne zabrzmią w Twoim domu, nadając codziennym czynnościom zupełnie wyjątkowego charakteru.

Polskie kolędy w wykonaniu zespołu "Mazowsze" stworzą świąteczną atmosferęKolędy płynące z głośników w tle kolacji wigilijnej stworzą wyjątkowy nastrój. Fot. Folkstar

Przygotowując wigilijne dania, nie możesz także zapomnieć o sobie. Wigilijna kreacja może łatwo się poplamić w kuchni, dlatego warto schować ją pod fartuchem – najlepiej takim w łowickie kwiaty, który szkoda będzie potem zdejmować!

Fartuch kuchenny dla ochrony wigilijnej stylizacji

Aby nie pobrudzić swoich świątecznych stylizacji warto założyć fartuch w łowickie wzory. Fot. Folkstar

A jak będzie wyglądał Twój stół wigilijny? Stawiasz na klasyczną elegancję, styl nowoczesny, a może tradycyjne polskie wzory?