Dlaczego warto odwiedzić skansen?

Skansen to nie tylko chaty, ale również wszystkie inne elementy stworzone przez człowieka.
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Odtworzono tradycyjną formę centrum jednego z wielu miasteczek na terenie dawnej Galicji
Gromadzi zabudowania Pogórzan, mieszkańców Bieszczad i Rzeszowszczyzny
Skansen prezentuje zabudowania wiejskie ze środkowej części Polski
Swego rodzaju "żywy" skansen tworzą domy i zabudowania gospodarskie.
Zalipie to wieś, która zachowuje swoje unikalne zwyczaje.
Skansen gromadzi zabytkowe zabudowania regionu słowińskiego
Skansen Park Etnograficzny w Tokarni to jeden z oddziałów muzeum
Każda z nich charakteryzowała się innym typem budownictwa
Skansen gromadzi zabytki drewniane z terenu m.in. Warmii i Mazur
Skansen to nie tylko chaty, ale również wszystkie inne elementy stworzone przez człowieka.
Skansen prezentuje zabytki z terenu Podlasia

Skansen – historia utrwalona we współczesności

Przechadzasz się wąską ścieżką pośród starych drzew. Zza kolejnej brzozy wyłania się mała drewniana chatka. Podchodzisz do niej, zaglądasz przez okienko i z uwagą obserwujesz stół, ławę, niewielkie łóżko, piec, który stoi w centrum izby. Idziesz dalej, a za kolejnym zagajnikiem wyrasta duże gospodarstwo. Już nie tylko chata, ale także stajnia i stodoła, mały placyk, wokół którego kręci się życie tej rodziny. Dalej stoi drewniany kościółek, dwór, budynek administracji… Możesz na własnej skórze poczuć jak żyli nasi przodkowie 100-150 lat temu na ziemiach polskich. Takich atrakcji dostarczy Ci tylko SKANSEN.

Skansen Park Etnograficzny w Tokarni to jeden z oddziałów muzeum

Muzeum Wsi Kieleckiej prezentuje zabudowania z terenów dawnej Kielecczyzny w Parku Etnograficznym w Tokarni, fot. http://mwk.com.pl/

By zobaczyć

Domy z drewna będące przez setki lat schronieniem dla naszych przodków. Zabudowania gospodarcze, które były miejscem pracy każdego mieszkańca wsi. Kościoły i kapliczki, które przez dziesiątki lat były niemymi obserwatorami ślubnych wzruszeń, pogrzebowych łez i szczęścia podczas chrzcin. Dawny układ wsi, który wyznaczały pola, łąki i lasy. Te wszystkie elementy dawnego świata w naturalny sposób zniknęły z polskiego krajobrazu. Ale wciąż można ich doświadczyć w skansenach, które utrwaliły lub odtworzyły dawną rzeczywistość.

By poczuć

Zapach starego domu, wyschniętego drewna, mokrej trawy w letnie poranki, ziemi skropionej wiosennym deszczem. W skansenie otwiera się na nas zupełnie inna gama zapachów. Tam wracamy na wieś, czujemy przyrodę i naturalność, oddychamy cząsteczkami historii, które wiszą w powietrzu. Brak betonu, kostki i murowanych budynków sprawia, że powietrze nasycone jest tym wszystkim, na co składało się zwykłe życie naszych dziadków.

Skansen prezentuje zabudowania wiejskie ze środkowej części Polski

Zabudowania Polski Centralnej można zobaczyć w Muzeum Wsi Radomskiej, fot. http://www.muzeum-radom.pl/

By usłyszeć

Szum wiatru w strzesze, którą pokryte są domy. Bębnienie deszczu o szyby w małym wiejskim domu. Czasem ciszę, innym razem gwar ludzi. Wiele z dźwięków wsi odeszło już w niepamięć, wiele jeszcze udaje się usłyszeć. Choć już dziś w skansenie brakuje charakterystycznego muczenia krowy, piania koguta czy szczekania psów, można nadal wczuć się w dawną atmosferę lepiej niż w muzealnych wnętrzach w środku miasta lub obok gwarnej ulicy.

By posmakować

Dawną wiejską chatę wypełniały urządzenia, które pomagały gospodyniom przygotowywać pokarmy dla całej rodziny. W sieni stały żarna, gdzieś obok maselnica. Pod piecem oparta była łopata do chleba, tuż obok dzieży. Wszystkie te przedmioty sprawiają, że w ustach czujemy smaki dzieciństwa – domowego chleba, masła, mleka prosto od krowy. A jeśli jeszcze uda nam się uczestniczyć w jednym z licznych wydarzeń organizowanych w skansenach, być może zaspokoimy nasze kubki smakowe ogórkiem kiszonym, smalcem, kiełbasą…

Skansen prezentuje zabytki z terenu Podlasia

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej gromadzi wiejskie zabytkowe budynki Polski Północno-Wschodniej, fot. http://www.skansen.bialystok.pl/

By dotknąć

W każdym skansenie historia jest na wyciągnięcie ręki. Tu w dosłowny sposób możesz dotknąć czasu – stare drewno tworzące wiejskie chaty czy jeszcze starsze składające się na kościółki lub zabytkowe kapliczki. Taka konfrontacja każdego zmusza do, choćby krótkiej, refleksji nad przemijaniem, czasem i trwałością dawnych zabudowań. Spotkania z historycznymi obiektami, jakie oferuje skansen, mają w sobie coś wyjątkowego – dają poznać prawdziwe życie ludzi sprzed dziesiątek lat, ich codzienne zmagania z przyrodą i żywiołami, ich życie religijne, pracę, świętowanie.

Zwiedzanie skansenów może być przeżyciem metafizycznym. Odwołaniem się do jakiejś głęboko ukrytej cząstki, która sprawia, że dopiero tu czujemy się jak u siebie. Z drugiej strony może będzie to tylko ciekawie spędzony dzień, po którym poczujemy, że jesteśmy wdzięczni za obecne udogodnienia. Obojętnie do której grupy się zaliczasz – warto w te wakacje odwiedzić choć jeden skansen i przekonać się o jego działaniu na własnej skórze!

Odtworzono tradycyjną formę centrum jednego z wielu miasteczek na terenie dawnej Galicji

Skansen w Sanoku to rynek galicyjskiego miasteczka i zabudowania wsi popołudniowej, fot. http://skansen.sanok.pl/

 

2 komentarze

Dodaj komentarz