Folk miejsca w Polsce

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Zobacz galerię 14 Zdjęć
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich
Haft kaszubski
Muzeum w Swołowie.
Wieś zalipiańska - wnętrze jednego z domów
Procesja Bożego Ciała w Łowiczu
Pająki łowickie
Wycinanka łowicka
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Muzeum w Klukach
Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Skansen w Kadzidle
Ceramika bolesławska
Ceramika bolesławska

Folk miejsca w Polsce, czyli gdzie się wybrać w letnie weekendy?

Folk miejsca w Polsce to nie lada gratka dla fanów folkloru, polskiej etnografii i kultury ludowej. Być może nieraz zastanawialiście się, czy istnieją w naszym kraju punkty na mapie, w których ludowość ma się całkiem dobrze? Dłużej nie musicie szukać, specjalnie dla Was przygotowaliśmy ranking, który gromadzi najpopularniejsze folk miejsca, gotowe na zwiedzających! Kolejność nie ma tu żadnego znaczenia, każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że wakacje są za pasem, a pogoda zaczyna nas rozpieszczać.

  1. Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

To wyjątkowe muzeum znajduje się na Pomorzu i mieści się w okolicy jeziora Gołuń. Na 22 hektarach pięknego parku przeniesiemy się do osiemnastowiecznej rzeczywistości. Skansen powstał w 1906 roku i był pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Pomysłodawcami i założycielami było małżeństwo Teodora i Izydor Gulgowscy, którzy zgromadzili sprzęty domowe, gospodarskie oraz cenną kolekcję złotych czepców, obrazów na szkle i ceramiki z okolic Kaszub i Kociewia. Teodora Gulgowska była także jedną z promotorek powołanego do życia haftu kaszubskiego, z którego ten region wciąż słynie.

Haft kaszubski

Elementy haftu kaszubskiego. Fot. Folkstar.pl

Obecnie w muzeum można podziwiać chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, wiatraki, kościoły i wiele innych cennych obiektów. Organizowane są także różnego rodzaju imprezy np. z okazji Dnia Dziecka czy Święta Matki Boskiej Zielnej.

Muzeum we Wdzydzach KiszewskichPanorama Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich – Kaszubskiego Parku Etnograficznego, fot. http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

  1. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Na Pomorzu wizytówką folk miejsca, jest „Kraina w kratę”, nazywana tak ze względu na dominujący na tym terenie szachulec. Szachulec charakteryzuje się otynkowanym (zwykle na biało) budynkiem, poprzecinanym ciemnym od dziegciu belkami, ułożonymi właśnie w kratę. Ten skansen żyje! Oznacza to, że ludzie nadal mieszkają w tych zabytkowych domach, a wieś funkcjonuje w starodawnym otoczeniu. Zwiedzanie Zagrody Albrechta urozmaicić może widok kur czy ptactwa domowego, co jest niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych, a w upalne dni można przekonać się jak nasi przodkowie radzili sobie z tym, by pomieszczenia były „klimatyzowane”.

Muzeum w Swołowie.Jedna z zagród („domów w kratę”) znajdująca się na terenie wsi Swołowo. Fot. Urszula Baszczyńska-Gosz.

  1. Wieś Zalipie

Nie ma w Polsce bardziej bajkowej wsi niż Zalipie. Umieszczenie tego folk miejsca w naszym rankingu nie powinno nikogo dziwić. Położne jest w województwie małopolskim, ok. 110 km od Krakowa. Przybywają tam nawet Japończycy, którzy potrafią stać cierpliwie w kolejce, by zobaczyć chlubę wsi – zagrodę Felicji Curyłowej (ponoć Zalipie gorliwie polecają japońskie biura podróży). Ta znacząca postać w historii zalipiańskich malunków, była prezeską Stowarzyszenia Wieś Tworząca, a dzięki niej we wsi pojawiła się droga oraz prąd elektryczny (o dekadę wcześniej niż „u sąsiadów”). Wieś słynie z malowanych kwiatów, zdobiących wszystko, co się da: domy, meble, sufity, piece, a nawet ściany kościoła. Tradycja liczy sobie około sto lat, a w okolicach Bożego Ciała odbywa się coroczny konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę. Będąc na miejscu, warto również zwiedzić Dom Malarek i kościół.

Wieś zalipiańska - wnętrze jednego z domówWnętrze jednej z zalipiańskich chat z charakterystycznym, bogatym zdobieniem kwietnym, fot. http://www.muzeum.tarnow.pl/

  1. Łowicz

To miejsce, którego nie trzeba reklamować. Z pewnością można mu przyznać tytuł najpopularniejszego folk miejsca w Polsce. Miasto to dużą zasługę zawdzięcza magazynowi „National Geographic”, który w 1933 roku na łamach dodatku do właściwego wydania pisma zamieścił artykuł o tęczowych strojach mieszkańców Łowicza. Same stroje są naprawdę piękne – zwróćcie choćby uwagę na lalki ze sklepu Folkstar, ubrane w tradycyjne, łowickie stroje.

Lalka w stroju łowickim

Lalka w stroju łowickim do nabycia w sklepie Folkstar. Fot. Folkstar.pl

Do dziś wycieczki z całego świata (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Japonii) przyjeżdżają w okolicach Bożego Ciała, by na własne oczy zobaczyć kolorowy pochód kobiet i mężczyzn ubranych w stroje ludowe. Na bogactwo regionu składa się także gwara i folklor, który jest najbardziej rozpoznawalny wśród Polaków i Europejczyków. Łowicki folklor to (oprócz stroju) przede wszystkim pająki i wycinanki oraz inne rękodzieła ludowe np. bransoletki czy korale.

Łowickie wycinanki i pająki

Łowickie wycinanki i pająki w skansenie ziemi łowickiej w Maurzycach. Fot. Folkstar.pl

Corocznie w Łowiczu, organizowany jest Festiwal Sztuki Ludowej, w trakcie którego turyści i mieszkańcy mają okazję bezpośrednio zetknąć się z tamtejszym folklorem.

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu

Łowicka procesja Bożego Ciała jest okazją do zaprezentowania przepięknych strojów regionalnych tej okolicy. Fot. Folkstar.pl

  1. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Godną uwagi propozycją spędzenia rodzinnego weekendu jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, będący skansenem przedstawiającym życie w dawnej wsi tych okolic. Z tego folk miejsca dumni są sami poznaniacy. Budowę rozpoczęto w 1975 roku, by w siedem lat później otworzyć podwoje parku dla zwiedzających. Zgromadzono tam domy, budynki inwentarskie oraz stodoły wraz z wyposażeniem, wśród których te najstarsze liczą nawet trzysta lat! Wedle informacji muzealnych, najmłodszy z eksponowanych budynków stoi tam od 1935 roku, natomiast te najstarsze elementy datowane są na początek XVII wieku.

Wielkopolski Park Etnograficzny w DziekanowicachWielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, fot. http://www.lednicamuzeum.pl/

  1. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Pomorskie Kluki są kolejnym przykładem zamiłowania ludności tego regionu do kultywowania rodzimej tradycji. Możemy się tam spotkać z kulturą Słowińców – przez niektórych badaczy uważanych za przodków Kaszubów. Koncepcja naukowa muzeum została stworzona przez etnografów z różnych zakątków Polski, m.in. z Torunia. Obecnie na terenie muzeum w Klukach znajdują się przede wszystkim chaty szachulcowe oraz karczma, gdzie każdy zmęczony zwiedzaniem podróżnik będzie mógł pysznie zjeść i wypić „małe co nieco”. Magnesem na turystów są cykliczne imprezy, ukazujące życie na wsi słowińskiej, m.in. odbywające się w maju „Czarne Wesele” czy wakacyjna propozycja „W słowińskiej zagrodzie”, która pokaże wam ile trzeba natrudzić się przy ubijaniu masła. Możecie także przekonać się na własne oczy, czym jest żelazko z duszą i jak się go używało na przedwojennej wsi (i nie tylko). Zwiedzenie tego folk miejsca – obowiązkowe!

Muzeum w KlukachZagroda Josta i Klicka w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, fot. http://www.muzeumkluki.pl/

  1. Muzeum Wsi Lubelskiej

Zachwalany we wschodniej części Polski skansen gromadzi obiekty drewniane i murowane z dawnej wsi okolic Lublina. Do rarytasów tego folk miejsca koneserzy zaliczają cerkiew grekokatolicką czy rekonstrukcję miasteczka sprzed II wojny światowej, gdzie turyści mają niepowtarzalną okazję cofnąć się w czasie i podziwiać ratusz, posterunek policji, lodziarnię czy dom żydowskiego cadyka.

Muzeum Wsi Lubelskiej„Roztocze” w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, fot. http://skansen.lublin.pl/

  1. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Tego wyjątkowego folk miejsca nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Warto dodać, że mieści się niemalże w centrum Torunia (ok. 500 metrów od Rynku). Charakterystyczną cechą muzeum jest przepiękny park etnograficzny, słynący z bogatych zbiorów, gdzie mieści się skansen. W muzeum znajdują się obiekty z różnych części Polski, głównie z Kujaw oraz województwa pomorskiego. Innowacją dla tradycyjnego muzeum jest sposób, w jaki łączy współczesność i przeszłość – obok eksponatów wystawionych tak, jak na „tradycyjne” muzeum przystało, zwiedzający mogą przenieść się w świat multimediów słuchając muzyki, oglądając filmy bądź grając w gry, powiązane z tematyką etnograficzną.

Muzeum Etnograficzne w ToruniuJedna z imprez w Muzeum Etnograficznym w Toruniu pt. „Żywy skansen – Groch z kapustą”, fot. http://etnomuzeum.pl/

  1. Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

To jeden z najmniejszych polskich skansenów, mający ok. 1,5 hektara powierzchni, ale wcale nie znaczy, że mniej godny uwagi! Obiekty zgromadzone w tym magicznym miejscu, położonym nieopodal Puszczy Zielonki, datuje się na przełom XIX i XX wieku. Wiele produktów inspirowanych kurpiowskimi wycinankami możecie znaleźć w naszym sklepie www.folkstar.pl! Do tych najpopularniejszych należą gwiazda oraz leluja. W związku z tym warto poświęcić uwagę chacie ze wsi Golanka, prezentującej tradycyjny wystrój wnętrza z Puszczy Zielonka: łóżko z kilimami, buronokami czy stojący na środku izby ślaban. Można zawiesić oko na tradycyjnym, kurpiowskim stroju ludowym, bądź skosztować pysznych potraw regionalnych.

Skansen w KadzidleChata z Golanki, fot. http://skanseny.net/

  1. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Granatowo-biała wizytówka Bolesławca, na stałe wpisała się w mapę folkloru polskiego. Robi się ją z gliny kamionkowej, wydobywanej w okolicach Bolesławca już od około siedmiuset lat. Te piękne wyroby mogą zdobić Wasze domy, warto docenić kunszt rzemieślników z tego regionu. W ofercie sklepu Folkstar do nabycia piękna książka, opowiadająca o Bolesławcu oraz sławiącej go na całą Polskę fabryce ceramiki.

Ceramika bolesławska

Te piękne filiżanki są świetnymi przykładami zastosowania ceramiki bolesławskiej. Fot. Folkstar.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz