Wielkanoc kojarzy się z życiem, ciepłem, radością, naturą, barwami, swojskością. A przecież takie same emocje przywodzi na myśl folk. Dlatego idealnie wpiszą się w klimat świąt dekoracje domu i stołu w stylu etno.
Wnętrzarskie elementy folkowe głównie wykorzystują wielobarwne motywy kwiatów, zwierząt. Głównie wykorzystuje się je na tkaninach, wycinankach, zastawie stołowej i kuchennych akcesoriach. Rzecz jasna typowo wielkanocne ozdoby jak pisanki, palemki, koszyczki na święconkę to folk w czystej postaci. Gdy przygotowujemy na te wiosenne święta dom i stół warto pamiętać, że ludowy styl rodem z polskich regionów zazwyczaj jest bardzo silny i wyrazisty kolorystycznie. Nawet jeden folkowy element może sprawić, że całe wnętrze nabierze etno charakteru. Jednakże szczególnie w czasie takiej pogodnej okazji jaką jest Wielkanoc warto w pełni ożywić i urozmaicić wygląd świątecznego domostwa, które od razu zyska energię i radosny charakter.
Wielkanocna symbolika odnosi się do życia, natury, niepowtarzalności i wszystkiego co pochodzi od serca. Dlatego też do wnętrza pokoju, w którym znajdzie się świąteczny stół nic nie będzie bardziej pasować niż rękodzieło. Kolorytu pomieszczeniu nadadzą folkowe wycinanki. Przeważają w nich motywy z kogutami i kwiatowe. Wycinanki głównie pochodzą z regionu łowickiego. Twórcy z tamtych bogatych w folkową kulturę okolic wycinają swoje precyzyjne dzieła nożycami do strzyżenia owiec, co jest nie lada sztuką. Odmianami wycinanek są posiadające nieco prostszą ornamentykę, tworzone tym samym narzędziem i równie barwne kodry i tasiemki. Często autorzy łowickich kodr przedstawiali na nich motywy związane Wielkanocą np. dyngusa.
Nad świątecznymi domownikami i gośćmi może czuwać łowicki anioł – ręcznie robiona dłutem przez z dziada pradziada rzeźbiarza z okolic Łowicza. Pomalowany w łowickie pasiaki anioł trzyma np. pęk kwiatów, akordeon, dzieciątko lub gra na… niebiańskiej trąbie. Całość zwieńczy wiszący nad wielkanocnym stołem pająk łowicki. Jest to ręcznie wykonana ozdoba z elementów drewnianych, słomek, muliny i kolorowego papieru.
To co na świątecznym stole tak z zastawy jak i do jedzenia także może być arcy folkowe. Oczywiście pisanki są z definicji czymś tradycyjnym i ludowym. Polskie regiony szczycą się swoimi odmianami wielkanocnych jajek. Mamy więc pisanki opolskie, zwane kraszankami – jednobarwne z wydrapywanymi motywami lub malowane w żywe barwne kwiaty, kurpiowskie – dwu – lub trójkolorowe z wzorami malowanymi woskiem i rzecz jasna łowickie – ręcznie malowane lub wyklejane z papieru z typowymi dla tej okolicy wzorami kogutów, kwiatów lub scenek ze zwyczajami wielkanocnymi.
Jajka i potrawy zaprezentują się smakowicie, ładnie i zgodnie z duchem Świąt na stole z ręcznie haftowanym w kwiaty lnianym obrusem. Do takiego obrusa świetnie pasują lniane serwety. Zastawa folkowa może składać się z talerzy, ceramiki, jajeczników w bolesławieckie pawie oczka, groszki lub kwiaty, barwnie kwieciste opolskie motywy lub ręcznie robione z gliny filiżanki.
Pewne rodzaje posiłków także mogą być w formie etno. Herbaty lub tradycyjne krówki są dostępne w efektownej puszce w mieniące się żywymi kolorami łowickie lub kaszubskie wzory. Z kolei czekolady mogą być w stylu i smaku opolskim, łowickim, kurpiowskim, biłgorajskim, opoczyńskim, podhalańskim i kaszubskim. Jako świąteczne łakocie idealnie nadadzą się wielkanocne pierniki w kształcie pisanek, zajączków lub baranków. Lecz zanim zaczniemy raczyć się tak słodyczami jak i pozostałe pyszności jak każe tradycja należy zanieść na święcenie. Najlepiej w folkowym koszyczku z wielkanocną serwetką w ręcznie haftowane wiosenne motywy bazi i kwiatów.
Pozostaje nam w gronie bliskich cieszyć się atmosferą i zbytnio nie folgować sobie z przysmakami. O przedawkowanie folkiem możemy się nie martwić – polskie etno motywy dają się dopasowywać do nowych trendów, są tak bogate i zróżnicowane, że nie da się mieć ich dość.
Brawo gratulacje dla autora.