Folkowe cztery kąty na Wielkanoc

Łowickie wycinanki na gęsich jajach
Zobacz galerię 10 Zdjęć
750
748
728
758
753
718
751
755
759
Tekst alternatywny jajecznika opolskiego
756

Wielkanoc kojarzy się z życiem, ciepłem, radością, naturą, barwami, swojskością. A przecież takie same emocje przywodzi na myśl folk. Dlatego idealnie wpiszą się w klimat świąt dekoracje domu i stołu w stylu etno.

Wnętrzarskie elementy folkowe głównie wykorzystują wielobarwne motywy kwiatów, zwierząt. Głównie wykorzystuje się je na tkaninach, wycinankach, zastawie stołowej i kuchennych akcesoriach. Rzecz jasna typowo wielkanocne ozdoby jak pisanki, palemki, koszyczki na święconkę to folk  w czystej postaci. Gdy przygotowujemy na te wiosenne święta dom i stół warto pamiętać, że ludowy styl rodem z polskich regionów zazwyczaj jest bardzo silny i wyrazisty kolorystycznie. Nawet jeden folkowy element może sprawić, że całe wnętrze nabierze etno charakteru. Jednakże szczególnie w czasie takiej pogodnej okazji jaką jest Wielkanoc warto w pełni ożywić i urozmaicić wygląd świątecznego domostwa, które od razu zyska energię i radosny charakter.

Wycinanka łowicka - gwiozda

Wielkanocna symbolika odnosi się do życia, natury, niepowtarzalności i wszystkiego co pochodzi od serca. Dlatego też do wnętrza pokoju, w którym znajdzie się świąteczny stół nic nie będzie bardziej pasować niż rękodzieło. Kolorytu pomieszczeniu nadadzą folkowe wycinanki. Przeważają w nich motywy z kogutami i kwiatowe. Wycinanki głównie pochodzą z regionu łowickiego. Twórcy z tamtych bogatych w folkową kulturę okolic wycinają swoje precyzyjne dzieła nożycami do strzyżenia owiec, co jest nie lada sztuką. Odmianami wycinanek są posiadające nieco prostszą ornamentykę, tworzone tym samym narzędziem i równie barwne  kodry i tasiemki. Często autorzy łowickich kodr przedstawiali na nich motywy związane Wielkanocą np.  dyngusa.

Rzeźba ludowa - anioł łowicki

Nad świątecznymi domownikami i gośćmi może czuwać łowicki anioł – ręcznie robiona dłutem przez z dziada pradziada rzeźbiarza z okolic Łowicza. Pomalowany w łowickie pasiaki anioł trzyma np. pęk kwiatów, akordeon, dzieciątko lub gra na… niebiańskiej trąbie. Całość zwieńczy wiszący nad wielkanocnym stołem pająk łowicki. Jest to ręcznie wykonana ozdoba z elementów drewnianych, słomek, muliny i kolorowego papieru.

Tradycyjne ręcznie wyklejanie pisanki łowickie - wycinanki na gęsim jaju

To co na świątecznym stole tak z zastawy jak i do jedzenia także może być arcy folkowe. Oczywiście pisanki są z definicji czymś tradycyjnym i ludowym. Polskie regiony szczycą się swoimi odmianami wielkanocnych jajek. Mamy więc pisanki opolskie, zwane kraszankami – jednobarwne z wydrapywanymi motywami lub malowane w żywe barwne kwiaty, kurpiowskie – dwu – lub trójkolorowe z wzorami malowanymi woskiem i rzecz jasna łowickie – ręcznie malowane lub wyklejane z papieru z typowymi dla tej okolicy wzorami kogutów, kwiatów lub scenek ze zwyczajami wielkanocnymi.

Kroszonki - tradycyjna pisanka opolskie

Tradycyjne pisanki kurpiowskie

Kroszonka - tradycyjna pisanka opolska

Jajka i potrawy zaprezentują się smakowicie, ładnie i zgodnie z duchem Świąt na stole z ręcznie haftowanym w kwiaty lnianym obrusem. Do takiego obrusa świetnie pasują lniane serwety. Zastawa folkowa może składać się z talerzy, ceramiki, jajeczników w bolesławieckie pawie oczka, groszki lub kwiaty, barwnie kwieciste opolskie motywy lub ręcznie robione z gliny filiżanki.

Chrzan z imbirem, ręcznie robione tradycyjne przetwory

Tradycyjne hafty łowickie

Pewne rodzaje posiłków także mogą być w formie etno. Herbaty lub tradycyjne krówki są dostępne w efektownej puszce w mieniące się żywymi kolorami łowickie lub kaszubskie wzory. Z kolei czekolady mogą być w stylu i smaku opolskim, łowickim, kurpiowskim, biłgorajskim, opoczyńskim, podhalańskim i kaszubskim. Jako świąteczne łakocie idealnie nadadzą się wielkanocne pierniki w kształcie pisanek, zajączków lub baranków. Lecz zanim zaczniemy raczyć się tak słodyczami jak i pozostałe pyszności jak każe tradycja należy zanieść na święcenie. Najlepiej w folkowym koszyczku z wielkanocną serwetką w ręcznie haftowane wiosenne motywy bazi i kwiatów.

Ręcznie malowana porcelana z Opola

Pozostaje nam w gronie bliskich cieszyć się atmosferą i zbytnio nie folgować sobie z przysmakami. O przedawkowanie folkiem możemy się nie martwić – polskie etno motywy dają się dopasowywać do nowych trendów, są tak bogate i zróżnicowane, że nie da się mieć ich dość.