Muzea etnograficzne w Polsce – jakie warto odwiedzić?
Wakacje to idealny czas na odpoczynek, ale także na zwiedzanie miejsc, na które brak nam czasu w pozostałe części roku. Z pewnością podczas wakacyjnych wyjazdów warto odwiedzić liczne muzea etnograficzne, które przybliżają życie mieszkańców dawnej polskiej wsi i nie tylko. Różnorodność eksponatów, wyjątkowe ekspozycje i pamiątki z przeszłości sprawią, że te wakacje będą niezapomniane!
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
To najważniejsza tego typu placówka w Polsce. Warszawskie muzeum etnograficzne jest jednym z najstarszych i największych w Europie. W zbiorach muzeum znajdują się setki eksponatów: strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku, sztuki ludowej, fotografii i obrazów dotyczących kultury ludowej. Na odwiedzenie tego miejsca warto zarezerwować sobie kilka godzin. Ci, którzy chcieliby zobaczyć wystawę nie wychodząc z domu mogą wejść na stronę muzeum w Google Cultural Institute. W ramach projektu We Wear Culture znajdują się tam wirtualne wystawy zawierające stroje ludowe ze zbiorów muzeum.
W warszawskim muzeum można zobaczyć m.in. stroje ludowe z całej Polski. Fot. http://www.ethnomuseum.pl/
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Na urokliwym krakowskim Kazimierzu, w ratuszu, mieści się siedziba krakowskiego muzeum etnograficznego. W tym miejscu gromadzone są i pokazywane najważniejsze artefakty kultury ludowej, wyjątkowe stroje, przedmioty używane w codziennej pracy na roli, a także akcesoria obrzędowe. Krakowskie muzeum na kilku kondygnacjach przedstawia życie mieszkańca wsi: jego obowiązki, przyjemności i coroczne świąteczne radości.
W muzeum w Krakowie poczujesz się jak w dawnej wiejskiej chacie. Fot. http://etnomuzeum.eu/
To tylko dwa z dziesiątek muzeów etnograficznych w Polsce. W każdym większym mieście znajdują się instytucje kultury, które gromadzą i eksponują zabytki dawnej wsi. Warto swoje wycieczki wzbogacić o wizytę w takich miejscach lub poszukać muzeum z kolekcją etnograficzną również w swoim mieście! Lato to idealny czas na poznawanie własnych korzeni i odkrywanie uroków miejsca, w którym mieszkamy. A jakie inne ciekawe kolekcje można podziwiać w Polsce?
Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz k/ Starogardu Gdańskiego
Jeśli interesujesz się dawnymi wierzeniami Słowiańszczyzny z pewnością na Twojej liście must see znajduje się Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Choć muzeum ma dopiero rok już zdążyło zaskarbić sobie sympatię wielu zwiedzających. Figury przedstawiające uosobienie bóstw, zabudowania dawnego grodu słowiańskiego, atmosfera jak sprzed kilku wieków… Zwiedzanie grodziska to nie tylko przyjemne doznania dla oka, ale również wiele ciekawych informacji!
Muzeum Mitologii Słowiańskiej to podróż w czasie do przedchrześcijańskich początków Polski. Fot. http://muzeumslowianskie.pl/
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Chcesz usłyszeć jak brzmiały instrumenty, na których mógł zagrać Twój pradziadek? Wakacyjnym kierunkiem musi zostać Szydłowiec! Tam w malowniczym zamku mieści się jedyne w Polsce muzeum instrumentów ludowych. Skrzypce, skrzypce diabelskie, liry korbowe, złóbcoki, mazanki, basy, dudy, harmonie i setki innych przedmiotów, które wygrywały muzykę podczas wesel, potańcówek i karnawału naszym przodkom. Z pewnością to wyjątkowe muzeum zostanie na długo w Twojej pamięci!
Instrumenty ludowe towarzyszyły człowiekowi w najważniejszych momentach jego życia. Fot. http://muzeuminstrumentow.pl/
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie – stała wystawa poświęcona Romom
Czy wiesz, że pierwsze na świecie muzeum poświęcone kulturze romskiej powstało w Tarnowie? Już od 30 lat w małopolskim mieście można oglądać wystawę stałą poświęconą tej mniejszości narodowej. Romowie są obecni na ziemiach Polski i Słowiańszczyzny od dawna, a ich losy przeplatają się z losami mieszkańców wsi. W tarnowskim muzeum oprócz wystawy można także zobaczyć historyczne romskie wozy taborowe, które na wszystkich zwiedzających zrobią ogromne wrażenie.
Kultura Romów przeplatała się z kulturą polskiej wsi od wieków. Fot. http://muzeum.tarnow.pl/
Muzea na wolnym powietrzu
Skanseny, o których przeczytacie więcej w innym poście na naszym blogu, pozwolą na poczucie na własnej skórze jak wyglądała dawna wieś. Na terenie Polski rozsianych jest wiele muzeów na wolnym powietrzu, które gromadzą nie tylko eksponaty, ale całe zabytkowe budynki z danego regionu. Zwiedzanie skansenów pozwala na odkrycie różnorodności etnograficznej naszego kraju oraz na podziwianie sztuki ciesielskiej naszych przodków. Jeśli planujecie wycieczkę, do jej programu warto włączyć tego typu muzea etnograficzne.
A Ty jakie muzea planujesz odwiedzić tego lata?