Noc Muzeów 2018 dla miłośników folkloru – gdzie ją spędzić?

Etnograficzna strona imprezy Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów to cykliczna majowa impreza, podczas której drzwi tysięcy muzeów i instytucji kultury otwierają się, zapraszając zwiedzających w nietypowych godzinach. Obok standardowych spacerów po wystawach stałych, w ten dzień można odwiedzić zwykle zamknięte dla publiczności miejsca lub wziąć udział w dodatkowych atrakcjach. W jakie miejsca związane z folklorem warto się wybrać w Noc Muzeów 2018?

Noc Muzeów 2018

Setki instytucji kultury wieczorem 19 maja 2018 otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Fot. Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie

Noc Muzeów – co to jest?

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 roku. Wydarzenie to okazało się sukcesem, dlatego w kolejnych latach dołączyły do niego inne miasta i państwa, a obecnie podobne imprezy odbywają się na całym Starym Kontynencie. W Polsce jako pierwsze Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku, a w ubiegłorocznej edycji wzięły udział aż 233 instytucje!

Noc Muzeów 2018 odbędzie się w sobotę 19 maja, a w Krakowie tradycyjnie już, dzień wcześniej. Jak co roku, szereg muzeów udostępni swoje wystawy stałe i czasowe za darmo lub za symboliczną opłatą. Instytucje zapraszają licznych zwiedzających na wydarzenia towarzyszące: wykłady, pokazy specjalne, koncerty, projekcje filmów i wiele innych atrakcji.

Gdzie warto być?

Już dziś warto zaplanować wycieczki do miejsc przechowujących pamiątki po dawnej kulturze ludowej polskich ziem. Większość muzeów oraz skansenów tego dnia, wieczoru i nocy będzie oferować odwiedzającym wyjątkowe doznania kulturalne. Poniżej przedstawiamy ciekawe propozycje wybranych instytucji kulturalnych z terenu całego kraju.

Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów to również niezwykłe gry terenowe, wykłady, prelekcje i zabawy. Fot. Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – wejście za symboliczną złotówkę i zwiedzanie zagród chłopskich, w których prezentowane będą dawne zawody i zajęcia codzienne, dodatkowo zwiedzający mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach rzemiosła tradycyjnego oraz uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach na świeżym powietrzu.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie przygotowało dla zwiedzających wyjątkową nocną przygodę. We wsi zaginęła dziewczyna, a w jej poszukiwania zaangażowani będą wszyscy goście skansenu… Ten sposób zwiedzania z pewnością dostarczy wielu emocji i zapadnie na długo w pamięci!

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Zmierzch na wsi”. Zwiedzający poznają wiejskie zwyczaje związane z zakończeniem dnia oraz opowiadane przy blasku świecy śląskie baśnie i podania ludowe. Tego wieczoru odżyją zapomniane już historie duchów, zjaw i magicznych miejsc.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku zaprasza do historii z procentami. Wieczorem zostaną zaprezentowane sposoby wytwarzania alkoholu w leśnej bimbrowni, będzie można posłuchać opowieści związanych z tym nielegalnym procederem, o smakach domowych trunków oraz skutkach produkcji.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie – zwiedzanie wystawy stałej oraz wystawy zdjęć domów ceglanych. Podczas zwiedzania trzeba się bacznie rozglądać, bo tej nocy między zabudowaniami można dostrzec strzygi i utopce…

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich proponuje nocne podglądanie kowala, szwaczki, rodziny gbura oraz mieszkańców dworu. Dla odważnych otwarte będą ścieżki do uroczysk i krypty rodu Wejherów. Kogo tam będzie można spotkać? O tym przekonają się już zwiedzający.

 

Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów 2018 to dobry pretekst, by odwiedzić pobliski skansen lub muzeum. Fot. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

Tego dnia otwarte będą także drzwi większości muzeów etnograficznych w całym kraju. W swoje progi zapraszają m.in.:

Muzeum Etnograficzne w Warszawie – wystawy stałe i czasowe;

Noc w Muzeum Kowalstwa w Warszawie – pokazy kowalstwa i możliwość spróbowania swoich sił w rzemiośle

Muzeum Etnograficzne w Krakowie – wystawa stała i czasowa

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie – wystawa stała i czasowa, koncert „Pieśń z Haczowa, Haczów w pieśni”, prezentacja tradycyjnych instrumentów

Muzeum Etnograficzne w Toruniu – wystawa stała i czasowa

Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Etnografii – wystawa stała i czasowa, gra detekstywistyczna, Happening, warasztaty etnobotaniczne

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu – wystawa stała i otwarcie wystawy czasowej „Wesela21”

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – piknik Pałucki. Pałuki czyli jeden z mikroregionów Wielkopolski leżący na jej pograniczu z Kujawami i Krajną. Region ten jest znany z charakterystycznego folkloru oraz wspaniałych tradycji rękodzieła ludowego.

 

Powyżej wymienionych zostało jedynie kilkanaście instytucji z setek, które w Noc Muzeów 2018 – 18, 19 i 20 maja zapraszają w swoje progi oferując wyjątkowe wycieczki. Warto sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące interesujących Cię muzeów i skorzystać z unikalnej okazji wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych wydarzeniach.

Coś ciekawego dzieje się w Twoim mieście lub regionie? Daj znać w komentarzu i nie pozwól innym przegapić tej imprezy!

Tutaj znajdziesz harmonogram Nocy Muzeów 2018 w poszczególnych miastach Polski.
zaPOZNAJ się z folklorem Twojego regionu