Polska, jak kraj długi i szeroki, obfituje w elementy sztuki ludowej, których próżno szukać w innych miejscach. Rękodzieło zachwyca kolorami i materiałami. Kunszt i talent twórców dojrzeć można w każdym dziele, jakie wyszło spod ich rąk. Oczywiście, rękodzieło często na świecie opiera się o podobne techniki, ale łowicką wycinankę czy lalkę w góralskim stroju ludowym znaleźć można tylko w Polsce. Przedstawiamy najpiękniejsze, top rękodzieło dla turystów odwiedzających Polskę. Pokazujemy, że oryginalne, polskie rękodzieło może gościć w domach i być używane na co dzień. Unikalne pamiątki zachwycą, oczarują swoją historią i ucieszą obdarowanych.
Kolejny magnes czy może jednak kawałek historii?
Najpiękniejszą pamiątką, jaką można przywieźć z zagranicznej podróży są wspomnienia i nowe doświadczenia. Warto przypominać sobie o nich patrząc na łowicką wycinankę, która ozdobi pomieszczenie i zagwarantuje powodzenie. Wycinanki tradycyjnie wykorzystywane były właśnie do ozdoby domów. Wisiały na ścianach i belkach pod sufitem rozświetlając pomieszczenie i dodając mu kolorów. Do tego pełne są symboliki – koguty gwarantują pomyślność i płodność, a pawie spokój domowego ogniska.
Tworzone za pomocą nożyc do strzyżenia owiec łowickie wycinanki były również sposobem na zapisanie historii wsi. Dlatego wycinankarki uwieczniały na nich ważne wydarzenia, tworzyły je na święta Wielkanocne, czy wręczały nowożeńcom. Każda artystka ma swój unikalny styl, ale jedno w łowickich wycinankach jest niezmienne – czarny element to zawsze jeden kawałek papieru. Dacie wiarę?
Może więc zamiast magnesu warto zabrać do domu zakładkę do książki lub ozdobę na ścianę wykonaną ręcznie przez polską twórczynię ludową? Wzorów i kolorów łowickich wycinanek jest tyle, ile artystek, które je tworzą. Sztukę tę przekazuje się z pokolenia na pokolenie, przez co wciąż ewoluuje. Jedno pozostaje niezmienne – talent łowickich wycinankarek. Dlatego też każda wycinanka jest niepowtarzalna, wyjątkowa i będzie cieszyć przez lata.
Kubek z podróży – rękodzieło dla turystów miłujących ciepłe napoje
Kolekcjonerzy kubków i filiżanek z pewnością zachwyceni będą polską ceramiką bolesławiecką. Znane na całym świecie naczynia o charakterystycznym, lekko kremowym kolorze i zdobieniach w odcieniach kobaltu to ceramika do zadań specjalnych. Podwójny proces wypalania sprawia bowiem, że bolesławieckie kubki czy talerze można bezpiecznie myć w zmywarce, używać ich w mikrofalówce, a nawet w piekarniku (do 220 stopni Celsjusza).
Bolesławiec słynie ze swoich wyrobów od średniowiecza. To najstarsza ceramika wytwarzana w Polsce. To właśnie kamionka, z której są tworzone te przepiękne naczynia, wpływa na ich kremowe zabarwienie. Dekoracje na naczyniach z Bolesławca tworzy się ręcznie za pomocą… stempelków! Stemple są w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, a ich ułożenie na naczyniu zależy od projektu i zmysłu artysty. Niektóre dekoracje uzupełnia się malując pędzelkiem, aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Każdy kubek i każda filiżanka to ręczna praca bolesławieckich rzemieślników. Naczynia te są niesłychanie trwałe i wzbudzają zachwyt ludzi na całym świecie. To rękodzieło dla turystów, ale nie tylko – będzie doskonałym prezentem dla znajomych, których to my odwiedzimy w ich kraju.
Szkatułki na osobiste skarby
Góralskie szkatułki to rękodzieło, którego popularność wciąż rośnie. Toczone i ozdabiane ręcznie stanowią doskonały dodatek do wystroju wnętrza. Nie dość, że pięknie wyglądają na toaletce, to jeszcze pomieszczą wszystkie osobiste pamiątki. Biżuterię, listy, pocztówki czy bilety z podróży. Artyści z Podhala ręcznie wypalają wzory na wieczkach szkatułek, ozdabiają je też metalowymi taśmami i kolorowymi bejcami. Każde pudełeczko jest później lakierowane, dzięki czemu zachowa piękny wygląd przez długie lata.
Góralskie puzderka mogą mieć różne formy i kształty. Znajdziecie komody z szufladkami, które pomieszczą drobną biżuterię, okrągłe szkatułki na różne drobiazgi, a nawet kuferki i kasetki, w których zmieszczą się listy i zdjęcia. Kuferki wyposażone są w zamki, można je więc zamknąć na kluczyk – dzięki temu skarby zawsze będą bezpieczne. Szkatułki to doskonały pomysł na pamiątkę z Polski, rękodzieło dla turystów i amatorów niecodziennych akcesoriów do wnętrz. Tradycyjne skrzynie, oczywiście większych rozmiarów, stanowiły podstawowe wyposażenie wiejskich chat. Dziś również zdobią mieszkania, choć w miniaturowej wersji.
Haftowane akcesoria
Torebka, kosmetyczka, pasek, a może broszka? Niewielkie dodatki nie tylko będą wspaniałą pamiątką z podróży do Polski, ale też dodadzą charakteru stylizacjom. Ręcznie tworzone hafty, najczęściej przedstawiające róże, wykonywane wieloma odcieniami kolorów to tradycyjna ozdoba łowickich strojów ludowych. Robi się je na aksamicie, a dodatki ozdobione tradycyjnym łowickim haftem nie wychodzą z mody od lat.
Charakterystyczną cechą haftu łowickiego jest cieniowanie, które sprawia, że róże wyglądają niemal jak żywe. Już na pierwszy rzut oka można odróżnić te małe dzieła sztuki od komercyjnego haftu komputerowego. Delikatne ozdoby, tworzone przez zręczne hafciarki, to zawsze unikaty. Dlatego, mimo tego, że róże są do siebie podobne, próżno szukać dwóch identycznych kwiatów. Uzupełniane mniejszymi kwiatami, jak n.p. niezapominajki, tworzą cudne kompozycje na zupełnie użytkowych przedmiotach. Taka kosmetyczka to idealne rękodzieło dla turystów – zarówno dla eleganckiej kobiety, jak i osób lubujących się w oryginalnych, kolorowych dodatkach.
Ptaszek na wodę – tradycyjny gwizdek
Gliniane ptaszki, które po tym, jak napełni się je wodą i w nie dmuchnie, wydają prawdziwy ptasi trel – brzmi jak pułapka na turystów? Nic podobnego! Tradycyjny gliniany gwizdek, tworzony i malowany ręcznie przez polskich rzemieślników to prawdziwa gratka dla małych i dużych. Zrobione z polskiej gliny według tradycyjnego wzoru faktycznie zachwycają ptasim śpiewem. Będą idealną pamiątką z podróży po Polsce. Zapewniają fantastyczną zabawę, sporo radości i rozchlapanej wody, a więc wszystko to, co dzieci lubią najbardziej.
Ludowa chusta – szyk z polskiej wsi
Ludowe, bawełniane chusty z wełnianymi frędzlami to element wielu tradycyjnych strojów ludowych z różnych regionów Polski. Najbardziej jednak popularne są w górach. Noszone na różne sposoby – na głowie lub zarzucone na plecy, gwarantują ochronę przed słońcem lub chłodem. Tworzone na tradycyjnej prasie drukarskiej – na tkaninę nanosi się kolejne warstwy wzoru.
Taka chusta to doskonała pamiątka z Polski. Nada się nie tylko na chłodniejsze dni, ponieważ można ją wykorzystać nawet jako pareo na plażę. Dostępne w wielu kolorach podkreślą każdą urodę i wpasują się w różne style. Bajecznie kolorowe, ozdobione kwiatami będą przypominać o polskich krajobrazach i radosnych momentach spędzonych podczas podróży.
Drewniane gry i zabawki
Dzieci, tak samo jak dorośli, uwielbiają pamiątki. Najlepiej, gdy pamiątką można się pobawić i zostanie z dzieckiem na długi czas. A tradycyjne zabawki właśnie takie są. Możliwości jest mnóstwo – od drewnianych figurek zagrodowych zwierząt, przez bajecznie kolorowe koniki, po ruchome, interaktywne zabawki. Absolutnym hitem są pukawki. Odpustowe zabawki przeżywają dziś prawdziwy renesans, a dzięki ręcznemu wykonaniu z wytrzymałego drewna zapewniają rozrywkę na długie godziny.
Ruchomy dzięciołek to lekka zabawka, która zajmie malucha i ozdobi pokój. Wiadomo, że wakacyjna walizka ma ograniczoną pojemność, ale ten ptaszek zmieści się do każdego bagażu i nie doda mu kilogramów. Co ciekawe, w innych częściach świata podobne zabawki również występują, choć przybierają postać np. małpek schodzących z palmy. Nasz dzięcioł stuka w pień drzewa jak jego naturalny odpowiednik, którego w Polsce zwie się „lekarzem drzew”.
Dla miłośników najstarszej gry świata również znajdzie się wspaniała pamiątka. Ręcznie robione szachy, których figury są rzeźbione przez małopolskich artystów ludowych zachwycają wykonaniem i szczegółami. Ręcznie wypalane plansze robi się z naturalnego drewna, a następnie zabezpiecza lakierem, by służyły jak najdłużej. Doskonały pomysł na wieczną pamiątkę z Polski – rękodzieło dla turystów i nie tylko. W końcu gry w szachy uczy się od pokoleń niemal na całym świecie.
Lalka w ludowym stroju – gratka nie tylko dla kolekcjonerów
Kolekcjonerzy lalek nie przejdą obok nowych egzemplarzy obojętnie. Jednak ręcznie wykonana lalka w tradycyjnym ludowym stroju to doskonała pamiątka dla wszystkich. Występujące w różnych rozmiarach lalki znajdą swoich amatorów również wśród dzieci i osób lubiących ładne przedmioty. Wytwarzane w pracowni w Bochni lalki ubrane są w ręcznie robione stroje ludowe, które są miniaturami prawdziwych strojów. Artyści zachowują wszystkie szczegóły „dużych” oryginałów. Stroje lalek ozdabiane są więc haftami, cekinami, wstążkami i kwiatami. Wyglądają jak miniaturowe tancerki zespołów ludowych, co z pewnością przywoła na myśl wspomnienia folkloru, z którym w Polsce spotkać można się w wielu miejscach.
Aby poznać polski folklor bliżej zachęcamy do odwiedzania nie tylko skansenów i muzeów, ale również sklepów Folkstar. Od ponad 10 lat odczarowujemy mit, że sztuka ludowa to przeżytek. Sprawdźcie sami zaglądając do jednego z naszych sklepów w największych turystycznych miastach Polski. Bądźcie pewni, że nasi sprzedawcy z zapałem opowiedzą Wam o historii i ciekawostkach, a wycieczka po sklepie będzie jedną z ciekawszych atrakcji Waszej podróży. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie najlepsze rękodzieło dla turystów w Sklepach Folkstar.
Dla wszystkich tych, którzy potrzebują pamiątek i polskiego rękodzieła z dostawą pod same drzwi polecamy nasz sklep internetowy: www.folkstar.pl. Od teraz dostępny również w angielskiej wersji językowej.
Życzymy udanych i zawsze ciekawych podróży!
Załoga Folkstar 🙂