Tradycja dmuchania bombek w Polsce znana na całym świecie

Szklana bombka ręcznie malowana z łowickim wzorem
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Szklana bombka z łowickim kogutem ręcznie malowana
Szklana bombka łowicka ręcznie malowana
Folk szklana bombka opolska ręcznie malowana
Szklana bombka ręcznie malowana z łowickim wzorem
Czarna szklana bombka z łowiCzarna szklana bombka ręcznie malowana z łowickim wzoremckim wzorem
Szklana bombka kaszubska ręcznie malowana
Czerwona szklana bombka ręcznie malowana z łowickim wzorem
Folk szklana bombka kaszubska ręcznie malowana

Polska może poszczycić się piękną tradycją dmuchania bombek, docenili to nie tylko rodacy, ale również reszta świata. Nie mają sobie równych, a chińskie bombki nie są dla nas żadną konkurencją. Polskie bombki zdobią choinki na całym świecie. Nawet w Białym Domu w Waszyngtonie wiszą bombki z Polski.

Tradycja dmuchania bombek - czerwona szklana bombka ręcznie malowana z łowickim wzorem

Obecnie polskie bombki są w czołówce na liście krajów eksportujących bombki. Głównie eksportujemy je do Stanów Zjednoczonych i Rosji. W 2015 r. na amerykański rynek przeznaczyliśmy 40% polskiej produkcji. Wartość bombek w eksportowanych krajach jest większa niż w Polsce. Metka „made in Poland” podnosi ich wartość i dodatkowo zachęca do zakupu. Klienci z zagranicy nauczeni są doświadczeniem, że bombki te są dobrej jakości, są barwne i bogato zdobione. Amerykanie pokochali nasze bombki, im bardziej są złote i błyszczące tym zyskują większą popularność.

Folk szklana bombka kaszubska ręcznie malowana

Nasze rodzime bombki podobają się z uwagi na bogate wzornictwo, jakie zdobi każdą bombkę oraz precyzyjne wykonanie. Zagraniczni klienci doceniają także jakość wykonania naszych bombek.

Tradycja dmuchania bombek

Pierwszą bombkę stworzył w 1847 r. Niemiec Hans Greiner. Nie było go stać na powieszenie na choince orzechów czy owoców tak jak mówiła o tym tradycja. Pracował on w manufakturze szkła, postanowił więc, że sam wykona ozdoby ze szkła. Stworzył szklane kule i powiesił je na bożonarodzeniowym drzewku. Jego pomysł spodobał się w fabryce i rozpoczęła ona produkcję na masową skalę. I tak produkuje bombki do dziś. Z biegiem czasu ozdoby choinkowe rozpowszechniły się na cały świat.

W Polsce zaczęto je produkować w małych domowych manufakturach – całe ze szkła.

Folk szklana bombka opolska ręcznie malowana

Produkcja szklanych bombek polega na ręcznym dmuchaniu szklanych rurek, które pod wpływem ciepła z płomienia przeistaczają się w szklane kule z wystającą rurką.

Szklana bombka z łowickim kogutem ręcznie malowana

Następnie gotowa bombka poddawana jest procesowi posrebrzania od środka, dzięki czemu uzyskuje srebrny błysk. W dalszej kolejności bombki poddawane są ręcznemu zdobieniu i dekoracji. Na bombki nanoszone są farby, lakiery, kolory, brokat, cekiny i inne ozdoby zgodnie z efektem jaki ma zostać osiągnięty.

Po krótce proces ten przedstawia film zamieszczony przez Polską Agencję Prasową

Jesteśmy dumni, że nasza tradycja dmuchania bombek w Polsce nie zanika, a wręcz przeciwnie, rośnie w siłę. Dzięki temu mamy pewność, że tradycja przetrwa i nasze rodzime bombki będą zdobić cały świat.

Szklana bombka z łowickim wzorem ręcznie malowana