Do Wielkanocy pozostał miesiąc. Dla jednych to nadal dużo czasu na przygotowania do świąt, inni już zapewne trą chrzan, wyszukują przepisy na mazurki i liczą ile jajek podczas wielkanocnego śniadania zje sam wujek Heniek. Tak już mamy, że podczas świąt wszystkiego musimy mieć dużo i na zapas. Dlatego też przygotowaliśmy listę drobnych rzeczy bez których nie obejdzie się żadna Wielkanoc, by przy tych wielkich przygotowaniach o drobnostkach też pamiętać.
A gdyby tak zacząć od organizacji? Spisać wszystko co musimy zrobić, kupić i przygotować ? A potem rozdzielić zadania między domowników i tylko wykreślać co już jest zrobione? Wielkanoc to rodzinne święta, zatem przygotowania też powinny być rodzinne. W końcu nic tak nie zbliża jak wspólne mycie okien 😉
Jeszcze zanim przyjdzie nam zasiąść do wielkanocnego stołu nie możemy zapomnieć o Niedzieli Palmowej. Tradycja przynoszenia do kościołów gałązek palmy, wierzby czy też wiązanek suszonych i sztucznych kwiatów kultywowana jest od wielu lat na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Ludowy charakter Niedzieli Palmowej idealnie podkreśli tradycyjna, ręcznie robiona przez twórczynie ludowe palma z kolorowej bibuły i naturalnych gałązek.
Kolejną ważną tradycją wielkanocną jest święcenie pokarmów. Nie obejdzie się ono bez koszyczka. Nie zastąpi go nawet najładniejsza, najbardziej ekologiczna torba z Lidla. Musi być tradycyjny, wiklinowy i z serwetką.
Nieodłączna towarzyszka wielkanocnego koszyczka. Im bardziej tradycyjna tym lepsza. Łowickie twórczynie ludowe haftem płaskim ozdabiają serwetki wielkanocne już od ponad 100 lat. Nie poprzestają jednak tylko na starodawnych wzorach, idąc z duchem czasu, unowocześniają swoje wyroby i znajdują dla nich coraz nowsze zastosowanie, wyznaczając przy tym nowe trendy.
Pisanki, kraszanki, drapanki, nalepianki. Z jajek kurzych, gęsich a może drewniane? Konia z rzędem temu kto przynajmniej raz nie dostał od tego nadmiaru kolorów i wzorów lekkiego wielkanocnego zawrotu głowy. Tradycja ozdabiania wielkanocnych jajek sięga w Polsce wielu lat wstecz i w różnych regionach kraju ma swoje charakterystyczne odmiany. Na naszej stronie coś dla siebie znajdą zarówno ci odróżniający pisanki od nalepianek jak i po prostu szukający ładnej ozdoby do wielkanocnego koszyczka.
6. Ugotować jajka
Rzecz niezbędna dla wszystkich chcących samemu wypróbować różnorodne techniki zdobienia jajek oraz tych przygotowujących menu na świąteczny poranek. Jajko jest nieodłącznym atrybutem wielkanocy. Wierzenia religijne mówią, że jest ono symbolem życia, płodności i przezwyciężenia śmierci. W kulturze ludowej było rodzajem talizmanu zabezpieczającego przed złem i przywołującego powodzenie.
Gdy już się te jajka ugotuje trzeba je w czymś na świątecznym stole postawić. Oczywiście można zaserwować rodzinie jajko metodą Kolumba, ale może ona nie prezentować się zbyt elegancko na wielkanocnym stole. Wszystkim lubiącym bardziej tradycyjne rozwiązania polecamy jajeczniki. W 11 wzorach do wyboru.
Prosta a zarazem efektowna ozdoba każdego wielkanocnego stołu. Papierowa serwetka w ludowy wzór to zarówno idealny dodatek do wiosennej aranżacji jak nawiązanie to ludowych tradycji z których wywodzą się wielkanocne obrzędy.
Mazurki i wielkanocne baby to już tradycja. Nikt nie odmawia im priorytetowego miejsca na wielkanocnym stole. Jednak czasem warto też wypróbować coś nowego by wraz z domownikami stworzyć własną tradycję. My na taką okazję polecamy ręcznie wykonane pisanki z białej i mlecznej czekolady z dodatkiem orzechów, miodu, malin, porzeczek lub żurawiny. Dla każdego coś dobrego 🙂
10. Odpoczynek
Na koniec warto pamiętać o tym, że święta to tylko dwa dni. Nie dajmy się zwariować przygotowaniom, bo później nie będziemy już mieli siły ani ochoty na świętowanie. Zróbmy tylko to co zdecydowanie niezbędne, drobiazgi zawsze można kupić na folkstar.pl 😉
Mycie okien 🙂