Pamiątki z Krakowa – najpiękniejsze znajdziesz w Folkstar

Zespół Krakus przed sklepem Folkstar na ulicy Grodzkiej 14 w Krakowie
ZPiT AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa przed sklepem Folkstar przy ulicy Grodzkiej 14 w Krakowie

Zastanawiacie się co przywieźć z Krakowa i gdzie podczas wycieczki po mieście kupić pamiątki z Krakowa? Odpowiedzią na wasze poszukiwania będzie sklep Folkstar przy ulicy Grodzkiej 14. Magnes z sukiennicami, skarpetki z lajkonikiem, a może torba z niepowtarzalnym krakowskim wzorem? To wszystko i wiele więcej znajdziecie w sklepie Folkstar Kraków. 

Mężczyzna w stroju ludowym krakowskim stojący przed sukiennicami z reklamą sklepu Folkstar w którym kupisz pamiątki z Krakowa

Folkstar to kolorowe i niepowtarzalne miejsce na mapie Krakowa. Znaleźć w nim można pamiątki z Krakowa i ludowe rękodzieło z Polski a także wiele gadżetów, drobiazgów, przedmiotów codziennego użytku o designie inspirowanym folkiem . Jest to łowicki sklep, którego bazę stanowi sztuka ludowa rodzimego regionu łowickiego. Folkstar udowadnia, że kultura ludowa ma się świetnie i może zdecydowanie więcej niż zachwycać w skansenach, muzeach i na kartach historii. 

Na klientów z Krakowa czeka również zaprojektowany specjalnie na otwarcie sklepu wzór krakowski. Inspiracją do powstania wzoru stał się krakowski strój ludowy. W szczególności wielokolorowy haft jedwabną nicią na suknie, stosowany na początku XX w. w strojach krakowskich. Oprócz tego we wzorze pojawiają się także elementy inspirowane zdobieniami składającymi się cekinów, różnej wielkości koralików i aplikacji. Zaprojektowany przez Folkstar wzór stara się oddać niuanse i niepowtarzalny charakter wzorów pochodzących z krakowskich strojów ludowych. Jednocześnie nadaje im drugie życie, przenosząc na przedmioty codziennego użytku – torby, przypinki, magnesy a nawet ramki na rejestrację 😉. Więcej o stroju krakowskim, jego wyglądzie i wykorzystaniu znajdziecie tutaj

Lokalizacja przy ulicy Grodzkiej 14 w Krakowie sprawia, że sklep Folkstar znajdziecie idąc do wielu ważnych i ciekawych zabytków miasta. Takich jak na przykład: 

 • Rynek Główny Starego Miasta 
 • Bazylika Mariacka  
 • Sukiennice  
 • Wieża Ratuszowa  
 • Muzeum Narodowe
 • Zamek na Wawelu 
 • Muzeum Archeologiczne  
 • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 

A po zwiedzaniu zapraszamy oczywiście po pamiątki do Folkstar. Oto nasz subiektywny ranking 10 najpiękniejszych krakowskich pamiątek jakie możecie kupić w Folkstar Kraków: 

1. Ludowe pamiątki – magnes z Krakowiakiem lub Krakowianką  

Pamiątki z Krakowa - drewniane magnesy z postaciami w strojach ludowych krakowskich

Strój krakowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych strojów ludowych w naszym kraju. Charakterystycznym elementem stroju męskiego jest kaftan – kończąca się przed kolanem sukienna kamizela z naszytymi chwostami i mosiężnymi guzikami. Na głowie krakowiak obowiązkowo musiał mieć czapkę rogatywkę z pawimi piórkami. Krakowski strój damski natomiast składał się ze spódnicy, kaftanika, gorsetu i zapaski. Spódnice były bardzo szerokie (miały nawet 3,5 metra szerokości!), długie do kostek i wykonywane z różnych materiałów, dla których wspólnym punktem był charakterystyczny kwiecisty materiał. Więcej o strojach krakowskich można poczytać tutaj.  

2. Pamiątki z Krakowa na Twoją lodówkę – magnesy ceramiczny  

Pamiątki z Krakowa - magnesy ceramiczne z zabytkami Krakowa

Coś dla wszystkich tych, którzy z każdej wycieczki muszą wrócić z pamiątkowym magnesem na lodówkę. Lubisz zbierać ciekawe magnesy? Sprawdź naszą kolekcję magnesów z Krakowa. Znajdziesz w niej piękne, ręcznie robione magnesy na lodówkę przestawiające najbardziej charakterystyczne dla Krakowa zabytki.  

3. Pamiątki z Krakowa do kolekcjonowania i wysyłania  – pocztówki 

Pamiątki z Krakowa do kupienia w sklepie Folkstar - pocztówki z zabytkami Krakowa

Niezależnie od tego, czy wysyłasz jeszcze do rodziny i znajomych pocztówki z wakacji, czy tylko lubisz je kolekcjonować w Folkstar przy Grodzkiej 14 w Krakowie znajdziesz coś dla siebie.  

4. Pamiątki z Krakowa, które pójdą z Tobą wszędzie  – skarpetki z Lajkonikiem  

Pamiątki z Krakowa dostępne w sklepie Folkstar w Krakowie - śmieszne skarpetki z lajkonikiem i zabytkami miasta

Moda na śmieszne skarpetki nie tylko nie przemija, ale nawet rośnie w siłę. Dlatego właśnie podczas poszukiwania w Folkstar ciekawych pamiątek z Krakowa warto zwrócić uwagę na półkę ze skarpetkami 😉 

5. Unikatowe pamiątki z Krakowa – torby z wzorem krakowskim  

Torba z wzorem krakowskim inspirowanym krakowskim strojem ludowym

Specjalnie na otwarcie sklepu Folkstar w Krakowie przygotowaliśmy nowość – wzór krakowski. Wzór  inspirowany jest krakowskim strojem ludowym. W szczególności wielokolorowym haftem jedwabną nicią na suknie, stosowanym na początku XX w. w strojach krakowskich. Oprócz tego we wzorze pojawiają się także elementy inspirowane zdobieniami składającymi się cekinów, różnej wielkości koralików i aplikacji. 

6. Praktyczne pamiątki z Krakowa  – Kubki z zabytkami Krakowa  

Praktyczne pamiątki z Krakowa - Kubki z zabytkami Krakowa

Z pewnością najlepszy sposób na zabranie ze sobą wspomnień z wycieczki do domu  – zakup pamiątkowego kubka. Można usiąść z ulubioną kawą lub herbatą w domowym zaciszu i powspominać 😉  

7. Kubki w pudełkach  – pomysł na prezent z Krakowa

Kubek w pudełku - pomysł na prezent z Krakowa

Chcesz przywieźć komuś prezent ze swojej wycieczki do Krakowa? Mamy coś w sam raz dla ciebie. Uroczy kubek w ozdobnym pudełko to z pewnością idealny pomysł na gotowy prezent z Krakowa.  Wystarczy tylko zawiązać wstążeczkę i już można wręczać 😉

8. Książki o Krakowie – pamiątki z Krakowa dla książkoholików  

Książka Historia Krakowa dla Każdego dostępna w sklepie Folkstar przy ulicy Grodzkiej w Krakowie

W Folkstar w Krakowie znajdą coś dla siebie również fani książek. Pamiątkowe książki to świetny sposób na przybliżenie sobie jeszcze raz historii i zabytków miasta, które się odwiedziło, a czasem nawet zaplanowanie kolejnej podroży 😉 

9. Pamiątka z Krakowa i ozdoba na regał – szklana kula  

Pamiątka z Krakowa - Szklana kula z napisem Kraków i zabytkiem miasta Krakowa

Szklane kule z zabytkami Krakowa, lub Lajkonikami to bez wątpienia świetny sposób na zachowanie wspomnień i ozdobienie mieszkania. 

10. Pamiątki z Krakowa dla najmłodszych – FolkStory 

Puzzle przedstawiające krakowską wioskę i parę ludową w strojach krakowskich

Nie można zapomnieć podczas wycieczki o najmłodszych. Dla mniejszych i większych dziecioków mamy krakowskie zabawki z serii FolkStory. Znajdziecie tutaj na przykład puzzle z wizerunkiem krakowskiej wioski a także krakowskie domino, pełne symboli charakterystycznych dla Krakowa.