Retro Gwiazdka – przywołuje wspomnienia

Choinka przycupnięta pod meblościanką lub kredensem, obowiązkowo obwieszona kolorowymi bombkami, delikatnymi światełkami w kształcie świeczek i lśniącym anielskim włosem. Na jej szczycie błyszczący czubek, a między gałązkami szeleszczące cukierki, których zawartość zniknie, zanim Mama zdąży powiedzieć „barszcz gotowy”. Za oknami śnieg, przykrywający miasta i wsie jak na zimę przystało. Unoszący się w powietrzu zapach bigosu miesza się z aromatem igliwia i pomarańczy. I jakimś cudem to nietuzinkowe połączenie naprawdę pachnie jak Święta! Ze starego radia ledwo słychać kolędy, bo dzieci szalejące na sankach przekrzykują się właśnie, czy nosy zmarzły im wystarczająco, by przerwać zabawę i wrócić do domu na szklankę gorącej herbaty. Babcia uciera mak, Dziadek kroi jarzyny na sałatkę, a pies śpi przycupnięty pod grzejnikiem. Jest ciepło, gwarno i pięknie! Wspomnienia takich właśnie Świąt były inspiracją do stworzenia kolekcji Retro Gwiazdka, o której dziś chcemy Wam opowiedzieć.

Choinka ozdobiona bombkami retro i światełkami w kształcie świeczek
Retro lampki i bombki tworzą niezapomniany świąteczny nastrój.

Kiedyś to było!

Muchomorki o czerwonych kapeluszach, lśniące bombki z reflektorkiem, Mikołaje, bałwanki i pingwinki wyglądające jak żywe. Plączące się anielskie włosy i szeleszczące papierki cukierków sopelków – tysiące Polek i Polaków z uśmiechem wspominają dawne ozdoby. Przechowywane w piwnicach lub na strychach, koniecznie w kartonowych pudełkach z przegródkami lub takich wypełnionych zmiętymi gazetami. Dekoracje pamiętające naszych dziadków, a czasem nawet pradziadków, były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Często wzgardzane, bo to przecież starocie i już niemodne. A przecież Polska była bombkarską potęgą! Ręcznie tworzone, starannie wydmuchiwane szklane bombki, malowane rękami doświadczonych artystów były naszym znakiem rozpoznawczym.

Kartonowe pudełko wypełnione bombkami: krasnalami, muchomorkami, szyszkami w odcieniach czerwieni
Kolekcja Retro to szklane, ręcznie robione bombki.

Retro Gwiazdka nie tylko dla kolekcjonerów 

Pragnęliśmy „odkurzyć” te dawne tradycje, wrócić do klasycznych wzorów bombek z lat 60 i 70. Spróbowaliśmy choć trochę przywołać wspomnienia niegdysiejszej Gwiazdki. Bombki z czasów PRL przeżywają drugą młodość od kilku sezonów i stały się obiektem westchnień kolekcjonerów. Nie chcieliśmy jednak, by takie piękne dekoracje były dostępne wyłącznie dla osób, które spędzą godziny na poszukiwaniach podobnych ozdób na portalach aukcyjnych. Odszukaliśmy więc manufaktury, które nadal gotowe są tworzyć zapomniane świąteczne dekoracje i tak powstała kolekcja Retro Gwiazdka. Nie byłoby jej, gdyby nie swoista sentymentalna podróż, którą wspólnie odbyliśmy projektując tę kolekcję. Razem przeglądaliśmy dawne zdjęcia, każde z nas przekopało strych i dokonało małych porządków w piwnicach. Przerzucaliśmy się wspomnieniami i wyłapywaliśmy dekoracje, które pamiętamy. Udało się stworzyć kolekcję, która nie wyjdzie z mody przez kolejne pokolenia. Chcieliśmy, by Retro Gwiazdka była źródłem zachwytów i cudnych wspomnień dla wszystkich. Chyba się udało!  

Stroik ze świeżych gałązek ozdobiony muchomorkami
Muchomorki to klasyka wzornictwa – prezentują się pięknie!

Dmuchane, srebrzone, malowane 

Chcąc stworzyć klimat dawnej Gwiazdki odszukaliśmy małe tradycyjne manufaktury, które wciąż wytwarzają niegdysiejsze bombki i ozdoby według klasycznych wzorów. Wiedzieliście, że Polska to kraj numer 4 na świecie w produkcji bombek? Te polskie łatwo odróżnić: są lżejsze, delikatniejsze i srebrzone w środku, dzięki czemu mają intensywniejsze kolory. Dlatego każda bombka to maleńkie dzieło sztuki, tworzone tak samo, jak lata temu. Ręcznie wydmuchiwane lub formowane z delikatnego szkła, następnie malowane i dekorowane rękami artystów, którzy sztukę tę opanowali do perfekcji.

Kolorowe retro bombki i światełka zdobiące choinkę
Mnóstwo błysku i kolorów to przepis na wesołą choinkę.

Nie tylko bombki

Poza kultowymi wzorami bombek, jak muchomorki, szyszki, sopelki, świderki czy reflektorki, Retro Gwiazdka to również anielskie włosy i pajacyki na choinkę klejone ręcznie ze sztucznego błyszczącego materiału oraz drucików. To także lampki choinkowe w kształcie świeczek, które można przypiąć do gałązek świątecznego drzewka. Retro Gwiazdka to również cukierki sopelki, zimne ognie do wspólnego świętowania i wigilijne sianko, koszone w tym roku na łąkach pod Łowiczem. W kolekcji znajdziecie nawet skarpetki ze specjalnie zaprojektowanym wzorem w m.in. karpie, buty Relaksy i ołowiane żołnierzyki. Ten sam wzór zdobi opakowania zestawów bombek i wszystkie metki.

Bombka krasnal w pudełku ozdobionym wzorem Gwiazdka
Opakowania i metki ozdobiliśmy wzorem Retro – poznajecie wszystkie symbole?

A to nadal nie wszystko! W kolekcji znajdują się też bombki inspirowane postaciami z kultowych bajek, więc jeszcze w tym roku możecie powitać na swojej choince Jacka i Agatkę. Być może przyjdą razem z Bolkiem, Lolkiem i Tolą? Niech ich towarzystwem zostanie Mikołaj, Pingwinek i brokatowy Bałwanek! W końcu im bombek więcej, tym weselej! 

Kolorowe bombki w pudełku
Tola, muchomorki, świderki – wszystkie malowane ręcznie!

Retro Gwiazdka = retro choinka

Najpierw zajrzyjcie do piwnic i na strychy! Być może Babcia lub Mama „zachomikowały” jakieś dawne dekoracje. Aby uzupełnić rodzinne pamiątki wstąpcie do jednego ze sklepów Folkstar lub na www.folkstar.pl. Takie nieco łysawe drzewko, znak czasów PRL może być dość trudne do znalezienia, ale prawdziwa choinka też zda egzamin. Choinkę ustawiamy w wybranym miejscu i zaczynamy od lampek! Zanim przejdziemy do wieszania bombek i ozdób warto określić, która strona choinki będzie „od ściany” – tam ozdób wieszamy mniej albo wcale. Nie wieszajcie tam też cukierków, bo trudno je będzie zjeść cichaczem! Kolejno pozwalamy się ponieść wyobraźni i dekorujemy! Ma być dużo, kolorowo i radośnie! Na koniec układamy anielskie włosy i choinka z funkcją przenoszenia w czasie już może cieszyć przez całe Święta!  

Bombki retro szyszki i latarenki
Stare z nowym – retro bombki robione są według oryginalnych wzorów z lat 60 i 70.

Wspomnień czar 

Jako dziecko już trochę starsze, gdy ubierałam choinkę u Dziadków, to nie chciałam wieszać tych “brzydactw, dziwactw” a teraz tak bardzo mi się podobają! Żałuję, że wtedy nie doceniałam tego piękna.

Napisała nam to jedna z Klientek zachwyconych kolekcją Retro. Zaproście do dekorowania swoich bliskich! Dzieciaki, nawet te zupełnie duże, rodziców, dziadków, przyjaciół. To doskonała okazja do odkrywania rodzinnych historii i wspólnych wspomnień. Oraz tworzenia nowych! Niech starsi opowiedzą młodszym jak to kiedyś bywało, co zdobiło choinki w ich młodości i jak szykowali się do Świąt. Warto poznać zapomniane już ozdoby i docenić urok nie tylko Kolekcji Retro Gwiazdka, ale przede wszystkim ciepłych relacji i bliskości. Bawcie się dobrze przy dekorowaniu swojej choinki!

Bombka w kształcie muchomorka.
Bombka retro muchomorek
14 zł
KUP TERAZ
Bombka retro krasnal
22 zł
KUP TERAZ
Bombka w kształcie Mikołaja trzymającego choinkę
Bombka retro Mikołaj
25 zł
KUP TERAZ
Błyszczące anielskie włosy w kartonowym opakowaniu
Włosy anielskie srebrne
7 zł
KUP TERAZ
Dłoń trzymająca zimne ognie
Zimne ognie
12 zł
KUP TERAZ
Cukierki sopelki w kolorowych papierkach
Cukierki sopelki
25 zł
KUP TERAZ
2 komentarze

Dodaj komentarz